חיל האוויר הישראלי הכריז על מטוס ה-F-35 כ"מבצעי"

Adir IOC(002)

הכרזתו של חיל האוויר הישראלי על מבצעיותו של מטוס ה-F-35 מסמלת את התהליך האינטנסיבי להשלמת מאמצי ההטמעה והאימונים שנעשו על ידי חיל האוויר הישראלי עם תשעת מטוס ה-F-35I "אדיר" שנמצאים כיום בבסיס חיל האוויר בנבטים. ההכרזה על מבצעיות (IOC) המטוס מאפשרת לחיל האוויר לא להשתמש במטוסי ה-F-35 רק לביצוע משימות אלא גם לאמן את אנשי צוותי הקרקע והאוויר וכן לתמוך בפעילויות מטוס ה-F-35 בתחומי הלוגיסטיקה ותמיכת המערכות הכוללת.

"באוקטובר 2010, חתמה ישראל על מכתב הסכמה (Letter of Agreement) באמצעות עסקת מכירה צבאית  (FMS) למדינה זרה של הממשל האמריקני והייתה הראשונה לבחור במטוס ה-F-35A לנחיתה והמראה רגילים (CTOL). כיום, ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לארה"ב שהכריזה על יכולת מבצעית ראשונית", כך אמר סגן אדמירל מאט וינטר מתוכנית מטוס ה-F-35. "מטוס ה-F-35 'אדיר' מחזק את יחסינו הקרובים עם ממשלת ישראל ועם חיל האוויר הישראלי. צוותי תוכנית מטוס ה-F-35 ימשיכו לעמוד בהתחייבויותינו להמשך הפרויקט ומברכים את חיל האוויר הישראלי על השגת ציון דרך חשוב זה".

תוכנית מטוס ה-F-35A לחיל האוויר הישראלי כוללת שיתוף פעולה תעשייתי שתורם לתוכנית כולה וכוללת ייצור כנפים למטוס על ידי התעשייה האווירית, קסדה מתקדמת מתוצרת אלביט מערכות, ייצור רכיבים מרוכבים לגוף המטוס על ידי מפעל סייקלון של אלביט ועוד.

"כלל צוות תוכנית מטוס ה-F-35 מברך את חיל האוויר הישראלי על השגת ציון דרך משמעותי זה", כך אומר ג'ף בביון, סגן נשיא בכיר ומנהל תוכנית מטוס ה-F-35 בלוקהיד מרטין. "אנחנו מודים לישראל על ששמו את מבטחם במטוס ה-F-35 להבטחת עוצמתה של מדינה ישראל לעשורים הבאים".